Aktívna pena a umývanie auta – má to zmysel?

Aktívna pena a umývanie auta – má to zmysel

 

Aktívna pena je vo svete car detailingu pomerne kontroverznou témou. Niektorí sú voči nej skeptickí, iní na ňu zas nemajú dopustiť. Nájdu sa aj takí, ktorí si uvedomujú jej prínosy, ale v konečnom dôsledku ju považujú za zbytočnosť, ktorá len predražuje a predlžuje umývanie. Samostatnou kategóriou sú používatelia, ktorí považujú čerstvo napenené auto za umelecké dielo...

Ako je to naozaj? Má aktívna pena pri umývaní auta zmysel? Aké sú jej výhody a nevýhody?

Poďme sa na to pozrieť!

 

Ako vlastne aktívna pena funguje?

Hlavnou úlohou aktívnej peny – ako v automatických umývačkách, ako aj ručne nanášanej – je kvalitné predumytie vozidla. Aktívnu penu by ste mali na karosériu aplikovať len vtedy, ak je auto naozaj silno znečistené a hrubé nečistoty by mohli poškodiť lak pri následnom ručnom umývaní.

Pena špinu rozpustí a „uvoľní“, čím uľahčuje jej odstránenie wapkou. Povrch sa navyše odmastí. To je však všetko – ak si myslíte, že po opláchnutí aktívnej peny bude karoséria dokonale čistá, ste na omyle. Hoci môže auto vyzerať čisto, aby bolo naozaj dokonale čisté, ručnému umývaniu sa jednoducho nevyhnete.

Keď na auto nastriekate vrstvu aktívnej peny, ktorú necháte pôsobiť a potom ju opláchnete, len ste si výrazne uľahčili prácu s umývaním a z laku odstránili tú najhrubšiu špinu, ktorú by ste inak mohli nabrať  umývacou rukavicou a nechtiac si tak poškriabať lak.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (13)

 

Aké sú výhody aktívnej peny?

Ako už bolo spomenuté, kľúčovou výhodou a súčasne hlavným dôvodom, prečo detaileri aktívnu penu používajú, je skutočnosť, že auto zbaví hrubej špiny. Čistejšie auto sa jednoducho ľahšie umýva. Ak necháte penu pôsobiť a potom ju opláchnete, väčšina hrubej špiny zmizne, takže sa budete môcť pustiť do umývania umývacou rukavicou bez toho, aby ste sa museli obávať, že niekde niečo naberiete a poškriabete si lak.

Aktívnu penu ocenia hlavne majitelia nových vozidiel alebo tí, ktorí si svoj lak naozaj rozmaznávajú.

Ďalšia výhoda aktívnej peny spočíva v tom, že na napenenom aute môžete urobiť drobné detailérske práce, napr. očistiť škáry, nasávacie otvory a iné exponované miesta pomocou jemného detailingového štetca. Nezriedka vám to umožní vyhnúť sa investícii do špecializovaného prípravku.

V neposlednom rade má aktívna pena významný prínos pre tých, ktorí si auto doma voskujú. Alkalické prípravky totiž dokážu uvoľniť zvyšky starého vosku, ktorý chcete nahradiť novou vrstvou. Pokiaľ použijete alkalickú penu, máte istotu, že pôvodná vrstva vosku naozaj zmizne.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (15)

 

Má aktívna pena aj nejaké nevýhody?

Bohužiaľ má, pričom tou najzásadnejšou je cena. Aktívnu penu musíte najprv vytvoriť, teda napeniť vhodný prípravok. Nezaobídete sa tak bez napeňovača.

Na trhu nájdete rôzne ručné verzie, napr. Kwazar Venus Super Foamer V-2 Alkaline alebo BigBoi Foam Cannon, avšak najlepšie výsledky dosiahnete v prípade použitia profesionálnych nadstavcov pre tlakové umývačky Foam Lance od Auto Finesse, ktoré sú určené pre umývačky rôznych značiek, napr. Bosch, Parkside alebo Kranzle. Pri kúpe samotnej tlakovej wapky ide o investíciu presahujúcu 400 €, výsledok však stojí za to.

S cenou súvisí aj ďalší problém aktívnej peny, a síce ekológia. Všeobecne platí, že lacnejšie prípravky sú síce účinné, ale nie sú 100 % ekologické. Šetrnosťou k prírode sa môžu pochváliť len tie drahšie, 100 % odbúrateľné peny.

Nakoniec je potrebné aktívnu penu vnímať v celkovom kontexte toho, čo chcete dosiahnuť, teda umytie auta. Kúpite si vysokotlakovú umývačku a nadstavec (alebo ručný napeňovač), vhodný výrobok, nanesiete ho na auto, necháte pôsobiť, opláchnete ho... a aj tak nakoniec musíte pristúpiť k ručnému umývaniu.

Vyplatí sa to? To necháme na vás.

Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (16) 

Akú aktívnu penu použiť?

V súčasnosti na trhu nájdete kvalitné aktívne peny rôznych značiek, pričom jednotliví výrobcovia idú s dobou a ponúkajú takmer výlučne pH neutrálne prípravky. My ako vždy odporúčame výrobky od osvedčenej nemeckej značky Auto Finesse, avšak chybu neurobíte ani s aktívnymi penami značiek Bilt-Hamber, Good Stuff, ValetPRO alebo Gyeon.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (17)

Tu je niekoľko príkladov aktívnych pien, ktoré stoja za zváženie:

Auto Finesse Avalanche Snow Foam 1 000 ml – špičková, pH neutrálna pena

Auto Finesse Avalanche Watermelon Snow Foam 1 000 ml – verzia s vôňou vodného melóna

Auto Finesse Lavish Ceramic Foam 500 ml – keramická aktívna pena so zvýšenou lubricitou a životnosťou až 4 týždne

Bilt and Hamber Auto-Foam 5 l – alkalická, skvelý pomer cena/výkon

Gyeon Q2M Foam 1 000 ml – hutná, pH neutrálna aktívna pena

ValetPro Foamula 1 Snow Foam 1 l – vysoko koncentrovaná, pH neutrálna aktívna pena

Good Stuff Snow Foam Mint 1 000 ml – koncentrovaná, pH neutrálna aktívna pena zelenej farby

Zámerne sme uviedli verzie do 1 litra aj balenie s objemom 5 litrov. Samozrejme platí, že čím väčšie balenie, tým výhodnejšia cena.

 

Ako je to s riedením?

Riedenie aktívnej peny je dosť individuálne a malo by sa odvíjať od niekoľkých faktorov. Do úvahy by ste mali vziať nasledujúce:

  • Miera znečistenia – čím špinavšie auto, tým koncentrovanejšia by pena mala byť.
  • Odporúčanie výrobcu – každý výrobca by mal na obale uvádzať odporúčané riedenie svojho prípravku. Napríklad, pri Gyeon Q2M Foam je odporúčané riedenie 1 : 5 až 1 : 15, kým Auto Finesse Avalanche sa riedi v pomere 1 : 10 až 1 : 30.
  • Typ napeňovača – ručný napeňovač, vysokotlaková umývačka a pod.
  • Účel – ak chcete auto „len“ predumyť, môžete použiť penu v nižšej koncentrácii, ak avšak budete odstraňovať starý vosk, mala by byť koncentrovanejšia.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (29)

 

Slovo na záver

Aktívna pena je moderná vymoženosť zo sveta car detailingu, ktorá ponúka mnoho výhod, ale v konečnom dôsledku stojí veľa peňazí, vášho času a aj tak sa nevyhnete ručnému umývaniu – samotná pena karosériu nevyčistí, len ju pripraví na následnú starostlivosť.

Ak ste však fanúšikom car detailingu a chcete, aby vaše auto vyzeralo ako zo škatuľky, vlastníte úplne nové vozidlo s nablýskaným lakom alebo je vaše auto pravidelne silno znečistené, potom má investícia do aktívnej peny zmysel. Nemusíte sa báť ani prípadného ekologického dopadu – väčšina dnešných prípravkov je pH neutrálna a 100 % odbúrateľná.

V opačnom prípade zvážte všetky výhody aj nevýhody a sami sa rozhodnite, či je aktívna pena pre vás to pravé orechové.