Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta?

Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta

Pri mnohých vozidlách sa na karosérii môžete stretnúť s plastovými dielmi. Tie plnia niekoľko funkcií, z ktorých najdôležitejšia je ochrana (napríklad podvozku vo vozidlách typu SUV), ale automobilka môže k použitiu plastov pristúpiť aj z finančných dôvodov alebo preto, aby odlíšila rovnaké vozidlá s nižšou výbavou od tých s vyššou výbavou.

V každom prípade sú plasty v exteriéri mimoriadne exponovanými miestami, pri ktorých je zub času naozaj nemilosrdný. Tieto diely starnú oveľa rýchlejšie ako lakované diely. Preto ak chcete udržať svoje vozidlo čo najdlhšie v perfektnom stave, budete im musieť venovať poriadnu starostlivosť.

Nájdu sa takí, ktorí na oživovanie plastov svojich štvorkolesových miláčikoch používajú teplovzdušnú pištoľ. Tento postup však neodporúčame, najmä ak ste začiatočník – nielenže tak môžete veľa pokaziť, ale plasty takto navyše zachránite len čiastočne.

Našťastie je tu jednoduchý spôsob, ako plasty v exteriéri účinne oživiť a zároveň im zaistiť strednodobú ochranu pred rôznymi vplyvmi spôsobujúcimi ich vyblednutie. A pritom vám to neprepáli dieru do peňaženky.

Poďme sa na to pozrieť!

 

Základom je dôkladná príprava povrchu

Ako už je vo svete detailingu zvykom, skôr ako sa pustíte do ošetrenia akéhokoľvek povrchu alebo plochy, musíte ich na ošetrovanie riadne pripraviť. Nejde pritom len o umývanie, ktoré – hoci je mimoriadne dôležité – je len prvým krokom.

Keďže na plasty budete aplikovať prípravok, ktorý ich ochráni pred UV žiarením, pôsobením soli, olejov, cestnej špiny a dažďa, diely musia byť nielen dokonale čisté, ale aj dôkladne odmastené.

Našťastie je tu prípravok, vďaka ktorému hravo zvládnete obe tieto úlohy naraz!

 

Zoznámte sa – Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner

Čistič a odmasťovač povrchov Auto Finesse Verso je univerzálny pracant, ktorý sa vyznačuje širokou škálou čistiacich schopností. Môžete ho použiť na vyčistenie ako vysoko exponovaných plastových dielov v exteriéri, tak aj na ošetrenie pneumatík, motora, podbehov kolies, kolies, ale aj koberčekov, gumy a textilných povrchov.

Produktové portfólio prémiovej britskej značky Auto Finesse všeobecne patrí k tomu najlepšiemu, čo je na trhu k dispozícii – výrobky AF si obľúbili aj technici u nás v dielni. Sú vysoko efektívne a súčasne sa ľahko aplikujú, takže si s nimi poradia aj začínajúci detaileri.

Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta_1

Ak budete povrch len odmasťovať, narieďte si prípravok v pomere 1 : 25. Pokiaľ aj čistiť, použite riedenie 1 : 9. Nato vám poslúži mixovacia fľaša odolná proti agresívnym chemickým prípravkom.

  1. Prípravok aplikujte rozprašovaním priamo na plastový diel alebo naneste na mikrovláknovú utierku a povrch dôkladne utrite.
  2. Pokiaľ je diel naozaj veľmi mastný alebo špinavý, použite vhodný detailingový štetec, na väčších plochách potom detailingovú kefu.

Po vyčistení a odmastení povrchu počkajte približne 15 minút, aby sa zvyšky prípravku úplne odparili, čím zaistíte maximálnu účinnosť sealantu.

Výrobky použité v rámci prípravnej fázy:

Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner

Auto Finesse Pro Range Mixing Bottle 1 000 ml

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White

Work Stuff Detailing Brush Rubber Black 30 mm

Auto Finesse Rubber Scrubber

 Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta (5)

Aplikácia ochranného sealantu

Následne môžete pristúpiť k aplikácii samotného ochranného prípravku, ktorý účinne oživí exteriérové plasty na vašom vozidle a zaistí im špičkovú ochranu. Aj v tomto prípade odporúčame staviť na portfólio jedného z najlepších výrobcov v oblasti car detailingu – Auto Finesse, konkrétne na prípravok Auto Finesse Revive Trim Dressing.

 

Zoznámte sa – Auto Finesse Revive Trim Dressing

Silikónovo-polymérový tmel Auto Finesse Revive Trim Dressing je mimoriadne účinný prípravok, ktorý spoľahlivo ochráni plastové diely na vonkajšej strane vášho auta pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia, dažďa, vody, soli a cestnej špiny. Hlavne im však dodá ich pôvodnú iskru. To všetko vďaka obsahu silikónov, polymérov a mimoriadnym vodoodpudivým vlastnostiam.

Aj tu pritom platí, že sa využitie prípravku neobmedzuje len na plasty na vonkajších častiach auta – môžete ním oživiť aj plastové časti v interiéri, čalúnenie alebo gumové lišty. Navyše po sebe zanechá saténový, mimoriadne jemný povrch.

Auto Finesse Revive Trim Dressing sa neriedi, takže ho môžete aplikovať priamo, bez použitia mixovacej fľaše. V rámci aplikácie si vystačíte s mikrovláknovou utierkou, avšak v prípade menších plôch odporúčame zvoliť vhodný aplikátorpenový alebo z mikrovláken.

  1. Prípravok rovnomerne rozotrite po ošetrovanom povrchu.
  2. Nechajte zhruba 20 minút pôsobiť, následne zotrite zvyšky čistou mikrovláknovou utierkou.
  3. Pokiaľ sú plastové diely na exteriéri vášho auta už naozaj veľmi vyblednuté, môžete postup po hodine zopakovať.

Po aplikácii sealantu je vhodné, aby vozidlo počas nasledujúcich 6 hodín neprišlo do styku s vodou.

Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta (4)

Výrobky použité v rámci fázy aplikácie sealantu:

Auto Finesse Revive 500 ml Trim Dressing

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White

Auto Finesse Foam Applicator

Auto Finesse Microfiber Applicator

 Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta (2)

 

S každou ďalšou aplikáciou je ochrana účinnejšia

Bezprostredne po aplikácii Auto Finesse Revive Trim Dressing vás ohromí, ako veľmi plasty exteriéru vášho auta stmavli. A keď vyjdete do dažďa, budete môcť obdivovať jeho vodoodpudivé vlastnosti – efekt kvapôčkovania je skutočne pôsobivý.

Ale ako je to s účinnosťou a výdržou ochrany?

V niektorých prípadoch, hlavne pri plastových dieloch na vozidlách nemeckých značiek, môže ochrana vydržať až pol roka. Čím je však vozidlo staršie a plast vyblednutejší, tým častejšie budete musieť ošetrenie opakovať, napríklad už po niekoľkých týždňoch.

Pravidelná starostlivosť sa však vypláca – s každou ďalšou aplikáciou sa plast sealantom trochu napustí, takže každá ďalšia vrstva vydrží o niečo dlhšie!

Životnosť ochrannej vrstvy môžete predĺžiť aj tak, že autu doprajete vhodnú údržbu. Platia tu rovnaké pravidlá, ako keď máte na laku aplikovanú vrstvu vosku, sealant alebo keramickú ochranu. Auto by ste preto mali umývať len nealkalickými, pH neutrálnymi autošampónmi a aktívnymi penami.

V lete sa potom vyhnete používaniu alkalických odstraňovačov hmyzu a cestnej špiny.

Ako oživiť vyblednuté plasty v exteriéri auta (3)

 

Alternatívy k Auto Finesse Revive Trim Dressing:

Meguiar’s Ultimate Black Plastic Restorer

Finish Kare #317 Exterior Black Trim Restorer