Ako oživiť plastové časti exteriéru auta?

plast ve vozu (4)

Či chceme, alebo nie, zub času sa podpíše na každom z nás a na všetkom okolo nás. Svoje o tom vedia aj majitelia starších áut alebo nadšenci vozidiel z 80. a 90. rokov, ktorých trápi vyblednutý vzhľad exteriérových plastov ich miláčikov, na ktorých sa objavujú vyšedivené miesta. Čo v takom prípade robiť? Dajú sa dôsledky neúprosného toku času nejako spomaliť, zastaviť? A čo keď vám povieme, že sa dajú aj čiastočne zvrátiť?

Áno, čítate správne – mdlé plasty na aute nahlodané zubom času sa dajú oživiť tak, aby vozidlo vyzeralo, akoby práve zišlo z výrobnej linky. Pritom je to celkom jednoduché. Budete potrebovať len niekoľko účinných pomôcok, príslušenstva a trochu času.

plast ve vozu (2)

Krok 1 – bez očistenia niet oživenia

Prvý krok v rámci oživenia plastov sa vlastne týka starostlivosti o všetky časti automobilu bez rozdielu. Predtým ako začnete čokoľvek nanášať, leštiť alebo impregnovať, postarajte sa o to, aby bola ošetrovaná časť dokonale čistá. A aj dôkladne odmastená. Začnite teda tým, že auto umyjete kvalitným autošampónom, napr. pH neutrálnym Auto Finesse Lather. Potom auto opláchnite a usušte sušiacim uterákom z mikrovlákna.

plast ve vozu (1)

Následne je potrebné oživovanú časť dôkladne dočistiť a odmastiť – u nás v 2din.sk máme skvelé skúsenosti hlavne s univerzálnym čističom a odmasťovačom Auto Finesse Verso. Dajte niekoľko kvapiek na detailingový štetec a čistite krúživými pohybmi. Nakoniec všetko utrite vhodnou mikrovláknovou utierkou. Predtým ako pristúpite k samotnému oživeniu, nechajte ošetrovanú časť dôkladne vyschnúť.

 

Krok 2 – aplikácia oživovača plastov

Teraz prichádza na rad samotné oživenie plastu. U nás v 2din.sk máme výborné skúsenosti s tekutým oživovačom Auto Finesse Revive Trim Dressing, ktorý sa okrem plastových častí dokáže postarať aj o vinyl. Naneste niekoľko kvapiek na vhodný aplikátor alebo mikrovláknovú utierku a rovnomerne rozotrite na ošetrované časti. Nechajte zaschnúť a podľa potreby zotrite čistou mikrovláknovou utierkou. Prípravku nemusí byť veľa, stačí tenká vrstva.

plast ve vozu (3)

Takáto ochrana spravidla vydrží niekoľko mesiacov. Ak to však s oživením plastov myslíte naozaj vážne a nevadí vám vyššia investícia, zaobstarajte si keramický sealant na plasty Gyeon Q2 Trim. Postup je rovnaký, pričom v prípade keramiky vydrží ochranná vrstva zhruba jeden rok.

 

Tipy na záver

  • Nesnažte sa znovu vynájsť koleso – v jednoduchosti je krása.

  • V prípade horšie dostupných miest použite odličovacie tampóny alebo vatové tyčinky do uší.

  • Vedzte, že proces starnutia nemožno úplne zastaviť, môžete ho však aspoň spomaliť.