Ako správne umyť auto bez toho, aby ste si poškodili lak alebo narušili vosk?

Ako správne umyť auto bez toho, aby ste si poškodili lak alebo narušili vosk

 

Už sa vám niekedy stalo, že ste sa na ulici otočili za postarším, vlastne nezaujímavým vozidlom, ktoré však bolo krásne nablýskané? A prinútilo vás to zamyslieť sa nad tým, ako sa staráte o svoje vlastné auto? Nie ste sami. Auto ako zo škatuľky je dôkazom toho, že sa oň majiteľ krásne stará a umyté auto nielenže skvele vyzerá, ale zvyšuje sa tým aj jeho hodnota.

V starostlivosti o automobil je pravidelné umývanie základ. Mnohí za ním vyrážajú do umyvárne, čo však nie je optimálne riešenie – kyslé čistiace prostriedky nie sú veľmi ekologické a môžu poškodiť ochranné vrstvy na aute, nehovoriac o rotujúcich kefách, ktoré nejednému motoristovi spôsobili na laku drobné škrabance.

Najlepšie je auto umyť vlastnoručne – ak to urobíte správne, predĺžite tým životnosť a kvalitu laku aj hodnotu celého vozidla. V tomto článku si ukážeme, ako postupovať, aby pre vás bolo umývanie auta rýchle a efektívne a aké prípravky a príslušenstvo zvoliť.

Tak poďme na to!

 

Krok 1. – predumytie

Prvým krokom pri umývaní vozidla je tzv. predumytie, ktoré sa odporúča hlavne v prípade, keď je karoséria auta naozaj veľmi znečistená od cestnej špiny, mŕtveho hmyzu, prachu a ďalších nečistôt. Ak začnete priamo umývaním, hrozí riziko, že si hrubšími nečistotami poškriabete lak.

Jedným z najlepších riešení je použitie hustej, pH neutrálnej aktívnej peny v spojení s wapkou a špeciálnym nadstavcom. Aktívna pena ľahko preniká do všetkých zákutí karosérie, účinne odstraňuje povrchovú špinu a uvoľňuje mŕtvy hmyz a ďalšie nečistoty.

Je nám však jasné, že nie všetci majú možnosť aktívnu penu použiť – pre tých je tu cenovo dostupný, ale mimoriadne kvalitný prípravok Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (29)

 

Zoznámte sa – Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover

Auto Finesse Citrus Power je kvalitný, šetrný, pH neutrálny čistič, ktorý spoľahlivo uvoľní všetok zaschnutý hmyz a špinu bez toho, aby narušil ochrannú vrstvu vosku alebo samotný lak. Je pravda, že na trhu sú ešte účinnejšie prípravky – tie sú však oveľa drahšie a agresívnejšie. Citrus Power preto považujeme za všestranného univerzála, ktorý je vhodný na bežné umývanie.

Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (28)

Je však dôležité upozorniť, že čistič sa nemá používať na priamom slnku a rozpálenej karosérii, aby nedošlo k rýchlemu zaschnutiu.

Ako sa Auto Finesse Citrus Power používa?

 1. Naneste prípravok na celú karosériu (alebo len na najšpinavšie miesta) a nechajte zhruba 2 minúty pôsobiť.
 2. Aj keď sa primárne zameriavate na karosériu, pokojne ho naneste aj na kolesá – pomôže vám s ich bežnou údržbou.
 3. Následne všetko opláchnite silným prúdom vody – nečistoty začnú miznúť.

Pokiaľ máte na laku nanesenú ochrannú vrstvu keramiky alebo kvalitný vosk, nečistoty odstránite o to ľahšie.

Keď budete mať hotovo, môžete sa pustiť do samotného umývania.

 

Krok 2. – umytie

Teraz prichádza na rad samotné umývanie. To si rozdelíme do niekoľkých prehľadných bodov.

 

Autošampón a príprava na umývanie

V ideálnom prípade by umývanie vozidla malo prebiehať v tieni, aby ste minimalizovali vodný spot, ktorý by mohol vzniknúť na povrchu karosérie vplyvom slnečných lúčov. Ak je práve slnečné počasie a nemáte k dispozícii stan, udržujte vozidlo vlhké a po umytí ho rýchlo vysušte.

Základom úspechu je kvalitný autošampón v spojení s dvomi vedrami vody (tzv. „two-bucket method“) – v jednom vedre je čistá voda, v druhom voda s autošampónom. Autošampónov je na trhu veľké množstvo – my sme si obľúbili hlavne špičkový, pH neutrálny Auto Finesse Lather, ale chybu neurobíte ani s Gyeon Q2M Bathe, Soft99 Neutral Shampoo Creamy alebo Good Stuff Pure Shampoo.

Môžete si zaobstarať aj autošampón s keramikou alebo karnaubským voskom a polymérmi.

Dbajte na to, aby ste auto neumývali na priamom slnku – v opačnom prípade by šampón mohol rýchlo zaschnúť.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (31)

Výber vhodnej umývacej rukavice

Ak chcete auto umyť rýchlo a efektívne, určite by ste si mali zaobstarať rukavicu na umývanie auta. Tá môže byť vyrobená z mikrovláken alebo prírodnej vlny. Mikrovláknová rukavica je odolnejšia, zatiaľ čo prírodná vlna je jemnejšia a šetrnejšia k laku.

 

Ide sa na umývanie

Karosériu umývajte smerom od strechy nadol, aby nečistoty stekali smerom nadol. Ak je potrebné umývaciu rukavicu vyčistiť, opláchnite ju v čistej vode a potom opäť vo vode so  šampónom. Auto umývajte krúživými pohybmi a na karosériu veľmi netlačte.

Keď budete mať hotovo, auto opláchnite silným prúdom vody – ideálne tlakovou umývačkou.

Pozor! Čo sa týka vedier, dôrazne odporúčame siahnuť po vedre s vložkou typu grit guard. Pevné čiastočky vložkou „prepadnú“ na dno vedra a vám tak nehrozí, že ich naberiete na opláchnutú rukavicu a poškriabete si lak.

Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (30) 

Umývanie kolies

Ak sa o svoje auto pravidelne staráte a kolesá vášho miláčika majú ochrannú vrstvu, mali by ste si v rámci umývania vystačiť s bežným autošampónom. V prípade silne znečistených kolies odporúčame použiť špecializované prípravky – čistič kolies Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner, prípadne Auto Finesse Iron Out Contamination Remover, s ktorými hravo odstránite zapečenú špinu, hrdzu, brzdový prach a všetky ostatné nečistoty.

O tom, ako správne umývať kolesá automobilu, sa dočítate v samostatnom článku.

 

Krok 3. – sušenie

Dôkladným umytím karosérie vaša práca ani zďaleka nekončí – teraz prichádza na rad sušenie, ktoré sa robí mimoriadne jemnými sušiacimi uterákmi, aby sa zamedzilo poškriabaniu laku.

Pokiaľ by ste karosériu nechali samovoľne vyschnúť, mohol by sa na nej objaviť nevzhľadný vodný spot, ktorý dokáže významne narušiť celkový dojem z auta.

 

Kvalitný sušiaci uterák je základ

Ako sme už spomenuli vyššie, v rámci sušenia je kľúčovým prvkom kvalitný uterák na sušenie, ktorý by mal byť dostatočne šetrný k laku a zároveň schopný absorbovať veľké množstvo vody. Investícia do kvalitného uteráka sa vám určite vyplatí, a to nielen kvôli jeho účinnosti, ale aj preto, že uterák dlho vydrží a môžete ho používať na rôzne veci.

Kategória sušiacich uterákov na umývanie auta je naozaj široká – môžete si vybrať z portfólia nášho obľúbeného výrobcu Auto Finesse, ale nepochybíte ani s uterákmi značky The Collection, Meguiar’s, Gyeon alebo Work Stuff.

 

Ako sa vlastne správne suší karoséria?

Existujú dve hlavné metódy sušenia, a síce prikladanie a ťahanie. Prvá metóda je šetrnejšia k laku, keď uterák len priložíte na karosériu, necháte ho nasiaknuť vodou a potom premiestnite na iné mokré miesto.

Druhá metóda je rýchlejšia – uterák položíte na karosériu a ťahom smerom k sebe rýchlo vysušíte povrch auta. Vyberte si spôsob, ktorý pre vás bude najvhodnejší, ale pamätajte na to, aby ste auto nesušili krúživými pohybmi – lak by sa mohol poškriabať, prípadne by ste z neho mohli zotrieť ochrannú vrstvu vosku, sealant alebo keramiku.

 Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (34)

Ako vysušiť ťažko dostupné miesta?

Na menej prístupné miesta, ako sú prahy, mriežka chladiča alebo priestor za kľukami, môžete využiť menšiu verziu sušiacich uterákov – pozri ponuka v našom e-shope.

Ak vás nelimituje rozpočet, môžete si kúpiť aj elektrický vysúšač – napríklad BigBoi Blowr Mini. Táto metóda umožňuje bezkontaktné sušenie vozidla, minimalizuje riziko poškriabania a rýchlo odstráni vodu z ťažko dostupných miest, ako je napríklad maska chladiča.

 

Krok 4. – dokončovacie práce

Bez ohľadu na to, ako starostlivo karosériu umyjete, môže na nej zostať vodný spot a drobné nečistoty. Ak chcete tieto chybičky krásy rýchlo a jednoducho odstrániť, ideálne je použiť vhodný detailer.

Tieto produkty sa dnes tešia mimoriadnej obľube a patria medzi základnú pomôcku pre každého, komu záleží na tom, ako vyzerá jeho auto.

 

Zoznámte sa – Auto Finesse Finale Quick Detailer

Ideálny detailer je viacúčelový, zvýrazňuje lesk a odstraňuje z laku stopy po vode, odtlačky prstov a drobné nečistoty. Mal by mať vodoodpudivé schopnosti, vďaka ktorým sa bude hodiť práve aj na sušenie vozidla po umytí. Jednoduchá aplikácia a cenová dostupnosť sú samozrejmosťou.

Všetky tieto parametre spĺňa jeden z našich najobľúbenejších prípravkov – Auto Finesse Finale Quick Detailer.

Finale obsahuje prímes karnaubského vosku triedy T1, vďaka čomu ide o takmer dokonalý quick detailer na doplnkové ošetrenie karosérie auta. S týmto prípravkom bude lak vášho auta pôsobiť čistým a sviežim dojmom.

Na rozdiel od konkurenčných produktov nezanecháva Finale na laku škvrny v prípade použitia za nevhodných poveternostných podmienok, vzhľadom na čo ho detailerská komunita považuje za jednu zo základných, univerzálnych zbraní vo svojom arzenáli, či už ide o začiatočníkov, alebo majiteľov špecializovaných workshopov.

Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (33) 

Ako sa Auto Finesse Finale Quick Detailer používa?

 1. Začnite tým, že auto dôkladne umyjete a vysušíte.
 2. Potom rozprášte prípravok priamo na lak sprejom, prípadne použite utierku z mikrovláken a pracujte krúživými pohybmi, až dosiahnete vysoký lesk
 3. Postup opakujte, kým takto neošetríte celé vozidlo.

Detailery nielenže vyšperkujú vzhľad vášho štvorkolesového miláčika k dokonalosti, ale okrem toho zaistia laku účinnú ochranu a zjednodušia každé ďalšie umývanie auta.

Pevne veríme, že sa vám náš článok páčil a že si vďaka našim tipom budete môcť užívať krásne, nablýskané auto, za ktorým sa na ulici otočí každý.

Auto Finesse - 2din.sk Finesse - 2din.sk (32) 

Niekoľko tipov na záver

 • Predumývanie ani samotné umývanie nie je vhodné robiť na slnku alebo na rozpálenej karosérii – prípravky by mohli rýchlo zaschnúť.
 • Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover budete používať v naozaj veľkom množstve – našťastie je prípravok dostupný aj vo veľkom balení s objemom 5 litrov.
 • Ak chcete laku svojho auta zaistiť dodatočnú ochranu už pri samotnom umývaní, použite autošampón s voskom alebo s prímesou oxidu kremičitého.
 • Autošampón s voskom/keramikou nie je plnohodnotná náhrada vosku/keramickej ochrany laku, avšak platí, že lepšie niečo ako nič.
 • Na tému umývania kolies sme pripravili samostatný článok – kolesá vyžadujú iné prípravky a nástroje.
 • Ak chcete umyť celé auto vrátane kolies, začnite práve kolesami – pozri samostatný článok na našom webe.
 • Sušiace uteráky by mali mať vysokú gramáž – okolo 1 100 g/m3.                                                                     
 • Nebojte sa experimentovať s rôznymi detailermi – čoskoro nájdete spôsob, ako vozidlo udržať čo najkrajšie pri vynaložení čo najmenšieho úsilia.

 

Produkty použité v rámci umývania auta:

Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover – účinný, pH neutrálny odstraňovač špiny a hmyzu

AVA GO P55 Large Bundle – prenosná tlaková umývačka

Auto Finesse Avalanche Snow Foam – aktívna pena

Auto Finesse Lather – kvalitný, pH neutrálny autošampón

Auto Finesse Ultra Soft Wash Mitt – umývacia rukavica z ovčej vlny

Auto Finesse Plush Mitt – umývacia rukavica z mikrovláken

Work Stuff Wheel Bucket + Grit Guard – detailingové vedro s vložkou

Auto Finesse Primo Plush Microfiber Towel – prémiový mikrovláknový uterák

BigBoi Blowr Mini – elektrický vysúšač

Auto Finesse Finale Quick Detailer – prémiový detailer s prímesou karnaubského vosku T1