Ako správne vyčistiť motor auta?

Ako správne vyčistiť motor auta

Pokiaľ ide o starostlivosť o vzhľad auta, väčšina motoristov sa zameriava najmä na lak. Nablýskaná karoséria je totiž akousi vizitkou vodiča, ktorá svedčí o tom, ako sa o svojho štvorkolesového miláčika stará. Málokto však venuje pozornosť tomu, čo sa skrýva „pod povrchom“ alebo skôr pod kapotou, a to motoru.

Starostlivosť oň sa, bohužiaľ, často zanedbáva.

Čo oko nevidí, to srdce nebolí? Ani náhodou!

Čistenie motora je vo všeobecnosti trestuhodne prehliadanou, ale veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o vozidlo. Ak chcete, aby agregát vášho auta vydržal čo najdlhšie, mali by ste okrem správneho štýlu jazdy venovať pozornosť aj jeho pravidelnej údržbe. Pomocou špecializovaných prípravkov totiž môžete predĺžiť jeho životnosť a ochrániť ho pred koróziou.

V priestore pod kapotou sa obvykle nachádza tá najusadenejšia a najzaschnutejšie špina, na odstránenie ktorej budete potrebovať účinných pomocníkov. Našťastie to nie je žiadna veda, ako si ukážeme v tomto článku.

Tak poďme na to!

 

Začnite tým, že motor navlhčíte

Dnešné motory sú konštruované tak, aby odolávali vlhkosti. Nemusíte sa teda obávať, že by ste navlhčením motor poškodili – navlhčený motor sa ľahšie čistí. Pozor, čistenie motora by malo prebiehať za studena, takže sa doň nepúšťajte bezprostredne po návrate z práce alebo inej dlhšej cesty.

Pre pokoj duše môžete zakryť/zabezpečiť všetky elektrické časti, odhalené snímače, vzduchové filtre, prípadne aj odkalovacie skrutky nejakým izolačným materiálom – páskou, fóliou a pod.

Motor sa všeobecne odporúča čistiť ráno, keď je vychladnutý a keď nehrozia nárazové zmeny teplôt. Tie by totiž agregát mohli poškodiť.

Jeden tip pred štartom – pred navlhčením motora skontrolujte, či nemáte stiahnuté bočné okienka!

Zdvihnite kapotu a zaistite ju, potom zoberte záhradnú hadicu a agregát umyte slabším prúdom vody. Nechajte vodu niekoľko minút pôsobiť, aby usadená špina trochu povolila.

 

Pripravte sa na čistenie

Skôr než vám prezradíme tajomstvo, vďaka ktorému bude váš motor vyzerať ako zo škatuľky, je potrebné, aby sme zdôraznili dôležitosť ochrany vlastného zdravia. Na čistenie by ste sa mali vybaviť ochrannými okuliarmi, ale najmä rukavicami odolnými proti chemikáliám.

Tento krok rozhodne nepodceňujte – príprava je otázkou chvíľky a pokoj duše zase na nezaplatenie.

A čím budeme motor čistiť?

Ako sme už spomenuli v úvode, v motorovom priestore nájdete tú najusadenejšiu, najťažšie odstrániteľnú špinu, ktorá – povedzme si pravdu – sa tam vysokopravdepodobne hromadí od chvíle, keď auto zišlo z výrobnej linky.

A keďže pod kapotou sa nachádzajú plasty, guma a lakované časti a samotná kapota je z kovu, je jasné, že na vyčistenie motorového priestoru budeme potrebovať účinného univerzála, ktorý si hravo poradí so všetkými týmito typmi povrchov a materiálov.

 

Zoznámte sa – Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser

Riešenie sme ako zvyčajne našli v portfóliu svetoznámej britskej značky Auto Finesse, kráľa v segmente autokozmetiky a prípravkov na detailing. Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser je vysokoúčinný čistič a odmasťovač s vysokou penivosťou, ktorý bol vyvinutý na to, aby z motorového priestoru odstránil aj tú najzaschnutejšiu a najusadenejšiu špinu.

Keďže však ide o univerzála, môžete ho použiť aj na vyčistenie iných miest, napr. podbehov alebo zádverí.

Značka Auto Finesse je na trhu už od roku 1999. Pôvodne vznikla ako projekt niekoľkých nadšencov, ktorí sa rozhodli založiť si vlastnú garáž. Najprv sa venovali starostlivosti o drahé vozidlá vlastnené bohatou klientelou, avšak postupne sa rozrástli natoľko, že svoje podnikanie od základu prekopali a vyvinuli detailingové produkty, ktorých mimoriadnu kvalitu oceňujú aj technici u nás v dielni.

Auto Finesse - 2din.sk (2)

 

Čistíme motor, krok 1. – kapota

Údržba motora sa začína vyčistením spodnej strany zdvihnutej kapoty. Je to logický krok – ak by ste začali tak, že by ste hneď na začiatku vyčistili samotný agregát, uvoľnená špina z kapoty by vám mohla kvapkať dole a celá vaša práca by vyšla navnivoč.

Vezmite čistič Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser a začnite ho striekať na kapotu v smere od čelného okna. Vyhnite sa látkovému tlmeniu – tomu sa budeme venovať neskôr. Nechajte prípravok približne 3 minúty pôsobiť.

Špinu z kapoty uvoľníte pomocou vhodného štetca na detailing. Ten by mal mať dlhú rukoväť, čo vám umožní ošetriť aj horšie dostupné miesta, a byť vyrobený z chemicky odolného plastu, aby vydržal pôsobenie vysoko koncentrovaného čističa Auto Finesse. Štetec si môžete vybrať sami, poprípade zvoliť ten z odkazu, ktorý nájdete na konci článku.

Plochu čistite kúsok po kúsku krúživými pohybmi. Zvláštnu pozornosť venujte hlavne silne znečisteným miestam. Nakoniec povrch vytrite do sucha pomocou mikrovláknovej utierky alebo opláchnite z úctivej vzdialenosti tlakovou umývačkou.

Na niektorých miestach kapoty, najmä v miestach spojov, môže byť ochranný vosk – s ním nič nerobte.

 

Čistíme motor, krok 2. – agregát

Teraz prichádza na rad čistenie samotného motora. Nastriekajte čistič Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser všade tam, kde chcete motor vyčistiť. Opäť ho nechajte niekoľko minút pôsobiť, ale pozor, aby nezaschol. Dávajte pozor, aby ste čistič omylom nenastriekali na lakované časti auta, najmä ak sú navoskované – ochranná vrstva by sa mohla poškodiť.

Po niekoľkých minútach vezmite do ruky detailingový štetec a dajte sa do práce. Pracujte kúsok po kúsku, diel po diele a krúživými pohybmi uvoľňujte špinu. Môžete si pomôcť aj detailingovou utierkou.

Keď budete mať hotovo, opláchnite motor slabým prúdom vody zo záhradnej hadice alebo použite tlakovú wapku, ale len z úctivej vzdialenosti.

Auto Finesse - 2din.sk

 

Čistíme motor, krok 3. – obloženie kapoty

Pri väčšine kapôt sa smerom k čelnému sklu môžete stretnúť s rôzne veľkým látkovým obložením, ktoré obsahuje penu alebo molitan a ktorého úlohou je tlmenie vibrácií a hluku motora. Väčšinou ide o nie príliš kvalitný koberec, ktorý má navyše tendenciu sa rozpadávať (najmä pri starších vozidlách) a v zime sa často stáva úkrytom pre drobnú lesnú zver.

Ak je obloženie v poriadku a chcete, aby bol váš motor naozaj čistý, musíte venovať pozornosť aj jemu. Koberec sa neodporúča vystriekať wapkou – obloženie by mohlo nasiaknuť vodou a prehnúť sa, čo by ho poškodilo. Namiesto toho použite vhodný prípravok v kombinácii s vysávačom určeným na mokré čistenie kobercov – tepovačom.

V rámci starostlivosti o látkové obloženie kapoty sa nám osvedčil prípravok, ktorý je skvelý aj na čistenie interiérových kobercov a čalúnenia – ValetPRO Classic Carpet Cleaner. Používa sa nezriedený a ľahko sa aplikuje – stačí ho nastriekať na povrch, votrieť mikrovláknovou utierkou a povysávať tepovačom. Jeho výhodou je, že rýchlo schne a príjemne vonia.

Auto Finesse - 2din.sk (3)

 

Motor je čistý, na rad prichádza sušenie

Keď budete mať hotovo, môžete sa pustiť do sušenia. To možno robiť tromi spôsobmi, pričom platí, že si zvolíte jeden z prvých dvoch a potom ho doplníte tým tretím.

Motor môžete vysušiť buď pomocou mikrovláknovej utierky, či sušiaceho uteráka alebo stlačeným vzduchom. Stlačený vzduch je hlavne pri samotnom agregáte efektívnejší, je nám však jasné, že nie každý má poruke vhodné nástroje.

Pri sušení začnite vždy kapotou a až potom začnite sušiť samotný motor.

Nakoniec motor ešte naštartujte a nechajte ho niekoľko minút bežať na voľnobeh – vďaka teplu sa z motora rýchlo odparia posledné zvyšky vlhkosti.

Pozor! Kým motor naštartujete, odkryte všetky izolované/zakryté časti a zavriete kapotu.

 

Tajomstvo motorového priestoru ako zo škatuľky

Motor je čistý a vy nadšene obdivujete výsledok svojej driny. Ale čo robiť, keď chcete, aby motor vydržal čistý čo najdlhšie a toľko sa nešpinil? Riešením je vhodný ochranný/impregnačný prípravok, napr. špičkový sealant na plasty Dressle All Purpose Dressing našej obľúbenej značky Auto Finesse.

Tento sealant účinne ochráni plastové časti v motorovom priestore vášho štvorkolesového miláčika, ale môžete ho použiť aj na plasty v interiéri, prípadne čalúnenie a vinylové strechy kabrioletov. Prípravok zabraňuje ich vyblednutiu, pričom neobsahuje žiadne oleje, ropné deriváty alebo vosky.

Auto Finesse Dressle All Purpose Dressing používajte po vyčistení a vysušení motora. Naneste ho na aplikátor z mikrovláken a rovnomerne rozotrite po povrchu, prípadne nastriekajte ako jemnú hmlu bezprostredne na povrch. Nechajte 2-3 minúty pôsobiť, následne zotrite mikrovláknovou utierkou.

Na starostlivosť o motorový priestor po vyčistení môžete použiť aj špeciálny prípravok Meguiar’s Engine Dressing, ktorý okrem plastových dielov ochráni aj gumové a kovové časti. Tie tak získajú tmavý vzhľad a budú vyzerať, akoby vaše vozidlo práve zišlo z výrobnej linky.

Tip na záver – pokiaľ sa chystáte umyť celé auto a chcete svojmu štvorkolesovému pokladu dopriať skutočne komplexnú starostlivosť, začnite vyčistením kolies, pokračujte motorom a až úplne nakoniec sa pustite do umývania a prípadnej dekontaminácie karosérie.

 Auto Finesse - 2din.sk (4)

 

Produkty použité v rámci starostlivosti o motorový priestor:

Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser – vysoko koncentrovaný, extra účinný čistič motora

Auto Finesse Dressle All Purpose Dressing – sealant na plastové časti motora

ValetPRO Classic Carpet Cleaner – čistič na látkové obloženie na kapote

Auto Finesse Detailing Brushes – sada 3 luxusných detailingových štetcov

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White – sada mikrovláknových utierok

AVA Go P50 Large Bundle – prenosná tlaková umývačka

Auto Finesse Microfiber Applicator – mikrovláknový aplikátor

Sada autokozmetiky na údržbu motora Auto Finesse

 

Alternatívy k čističu a sealantu Auto Finesse:

Meguiar’s Engine Cleaner – čistič motora

Meguiar’s Engine Dressing – ochrana a lesk na motorové diely