Novinky z dielne Helix – platforma Helix Compose, SCP PC-Tool V5.01 a rad subwooferov Impact KS

Značku Helix asi netreba predstavovať – tento výrobca DSP procesorov, reproduktorov a zosilňovačov spadá do portfólia nemeckej rodinnej firmy Audiotec-Fischer, ktorej výrobky sa vyznačujú mimoriadne priaznivým pomerom cena/výkon a nemeckou kvalitou spracovania. Technici z firmy Helix sú považovaní za odvážnych inovátorov, ktorí na trh radi uvádzajú nové výrobky, ktoré celú branžu posúvajú míľovými krokmi vpred.

Ta to bolo aj na tohtoročnom veľtrhu CarMediaWorld v Salzburgu, kde firma okrem počítačového softwaru SCP PC-Tool V5.01 a nového radu subwooferov Helix Impact KS predstavila inovatívnu reproduktorovú platformu Helix Compose, ktorá vznikla na základe hesla „Vytvor si svoju vlastnú kompozíciu“. Poďme sa na ňu pozrieť!

A pozor – len niekoľko mesiacov po uvedení na trh získala reproduktorová platforma Helix Compose cenu EISA v kategórii Integrácia v automobile!

 

Čo je platforma Helix Compose?

Novinka z dielne nemeckého výrobcu audio techniky Helix, platforma Helix Compose, je inovatívna reproduktorová platforma, ktorá prináša čerstvý vietor do celej branže car audio. Vznikla na základe hesla „Vytvorte si svoju vlastní kompozíciu“ a umožňuje prispôsobiť celý audio systém predstavám a potrebám zákazníka. Okrem toho platforma prichádza s množstvom úplne nových technických vychytávok.

Reproduktory z radu Helix Compose využívajú najinovatívnejšie materiály a najmodernejšie technológie, ktoré zaisťujú vysokú účinnosť a pôsobivú kvalitu zvuku. Impedancie všetkých komponentov sú dokonale prispôsobené kombinovaniu so zosilňovačmi sesterských značiek Helix a Match, čo zaručuje za každých okolností špičkový výkon.

 

Čo všetko Helix Compose dokáže?

Helix Compose prichádza so štyrmi úplne novými technológiami, ktoré ponúkajú bezkonkurenčné praktické výhody. Vzhľadom na to, že sú tieto technológie implementované v jednotlivých komponentoch, možno všetky reproduktory z nového radu Compose (i3, i7 a Basic) ľubovoľne vzájomne kombinovať a posúvať tak hranice samostatných reproduktorových radov. Skrátka a dobre, z komponentov z jednotlivých radov novej platformy je možné vytvoriť personalizovanú zostavu, ktorá bude dokonale prispôsobená akustickým podmienkam vo vašom vozidle a vašim osobným preferenciám.

 

FlexMount

Jedným z kľúčových prvkov platformy Compose je patentovaný montážny systém FlexMount, ktorý je založený na špeciálne vyvinutých adaptérových krúžkoch. Táto technológia umožňuje inštalovať reproduktory z radov i7 a i3, rovnako ako výškové reproduktory zo základnej sady Basic, do takmer všetkých automobilov rôznych modelov a značiek.

V závislosti od konkrétneho reproduktora Compose sú uvedené adaptérové krúžky buď súčasťou balenia, alebo ich bude potrebné zakúpiť samostatne.

Auto Finesse - 2din.sk (2)_1

FlexConnect

FlexConnect je terminál, ktorý umožňuje jednoduché a bezpečné napojenie reproduktorov priamo na originálnu kabeláž vo vozidle. Tým sa zachová štandardné pripojenie zástrčky z výroby a zaručí sa ochrana proti prepólovaniu. Rovnako ako systém FlexMount je táto technológia založená na špeciálne vyvinutých adaptéroch určených pre konkrétne vozidlo.

Auto Finesse - 2din.sk_1

ProConnect

Inovatívny terminál ProConnect je niečím, čo sa v Helix neboja nazývať novým štandardom v branži car audio. Ide o profesionálny konektor, ktorý umožňuje bezpečné použitie bežných reproduktorových káblov a zároveň sa skvelo hodí na použitie s WireKits. Okrem toho je pripojenie blokované, ponúka ochranu proti prepólovaniu a vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti elektrickému a mechanickému namáhaniu.

Auto Finesse - 2din.sk (3)_1

WireKits

WireKits sú jedným z najlepších riešení typu plug & play na trhu. Umožňujú pohodlné pripojenie komponentov Helix Compose k továrenskému káblovému zväzku vo vozidle alebo k ľubovoľnému crossoveru. Tieto aretované adaptérové káble vznikli v súlade s najvyššími štandardmi v automobilovom priemysle, vďaka čomu spĺňajú prísne požiadavky únie na ochranu životného prostredia.

 

Aké komponentné sady zahŕňa nová platforma Helix Compose?

Nová reproduktorová platforma Helix Compose zahŕňa niekoľko radov komponentov, ktoré sa líšia s ohľadom na cenu a kvalitu zvukového prejavu. Aj základné komponenty z radu Basic však zaručujú mimoriadny zážitok z počúvania vašej obľúbenej hudby.

 

Basic

Rad Basic možno považovať za akúsi ochutnávku a úvod do sveta Helix Compose. Výškový reproduktor je tu navrhnutý rovnakým spôsobom ako reproduktory z vyšších radov i3 a i7, čo zaisťuje plnú kompatibilitu s technológiou FlexMount

S týmto radom získate všetky základné prvky pre výnimočný zvukový zážitok vo vašom aute.

 

i3

Rad i3 predstavuje zlatú strednú cestu s ideálnym pomerom cena/výkon. Vznikol v Nemecku a je vybavený rovnakými inteligentnými funkciami ako najvyšší rad i7 – samozrejmosťou sú aj vychytávky opísané v predchádzajúcej časti článku, teda WireKits, FlexConnect a pod. To, čo tento rad odlišuje od úplného základu, je výkon. Vďaka inovatívnej membráne Cenosphere, extrémne účinnému magnetickému systému a výškovému reproduktoru s mimoriadne stabilnou titánovou kupolkou zaručuje rad i3 prvotriedny zážitok zo zvuku.

A to nie je všetko! Všetky komponenty z radov i3 a i7 možno medzi sebou ľubovoľne kombinovať, čo umožňuje vytvoriť jedinečnú audio zostavu Helix Compose presne podľa požiadaviek zákazníka.

Auto Finesse - 2din.sk (4)_1

i7

Rad i7 je high-endové riešenie pre tých najnáročnejších milovníkov hudby, ktorí nepripúšťajú ani ten najmenší kompromis. Obrovský vplyv na vývoj komponentov tu mala sesterská značka Brax, ktorú možno považovať za absolútnu špičku v odbore. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti a bezkonkurenčnej frekvenčnej odozvy boli použité len tie najkvalitnejšie materiály, ako je napríklad remeselne spracovaná papierová membrána s ultra vysokým tlmením. Koše reproduktorov sú vyrobené z high-tech polymérového kompozitu, ktorý je navyše vystužený sklenenými guľôčkami zaručujúcimi maximálnu tuhosť a minimálne zvonenie.

Reproduktor Compose s priemerom 100 mm vyniká plochou konštrukciou a veľkou plochou membrány. Samozrejmosťou je kompatibilita so špičkovými technológiami FlexMount, FlexConnect, ProConnect a WireKits.

 

Cena EISA 2023-2024

Len niekoľko mesiacov po uvedení na trh získal nový reproduktorový rad Compose jedno z najvýznamnejších ocenení vo svojom odbore – cenu EISA v kategórii „Integrácia v automobile“. Cenu každoročne udeľuje asociácia Expert Imaging and Sound, čo je komunita novinárov z online a printových periodík, ktorá raz za rok vyberá najlepšie produkty v oblasti hi-fi, domáceho kina, fotografie a videa.

Hodnotiteľom sa páčil najmä inovatívny prístup značky v oblasti zábavy vo vozidle, kompatibilita všetkých komponentov so štandardnými montážnymi pozíciami a nové technológie, ktoré uľahčujú ich inštaláciu a vzájomné kombinovanie. Novinári vyzdvihli aj špičkovú kvalitu reproduktorov a ich všestrannú povahu.

Vývojári značky Helix považujú ocenenie EISA za dôkaz, že ich snahy v odbore majú zmysel. Okrem toho ho chcú využiť ako impulz na ďalší vývoj.

 EISA-Award-Helix-Compose-Platform

 

Ďalšie novinky z dielne firmy Helix

Spolu s inovatívnou reproduktorovou platformou Helix Compose uviedla značka na trh aj dvojicu iných produktov – profesionálny nástroj na konfiguráciu audio výbavy zo svojho portfólia DSC PC-Tool 5.1 a nový rad subwooferov Helix Impact KS.

 

DSP PC-Tool 5.01

DSP PC-Tool 5 je mimoriadne komplexný a univerzálny nástroj na jednoduchú profesionálnu analýzu, meranie a konfiguráciu vášho automobilového audiosystému s DSP procesorom s platformou ACO. Ide o doplnok k výkonným funkciám, ako je TuneEQ, VCP a množstvo ďalších.

Nová verzia softwaru obsahuje pokročilý analyzátor vstupného signálu a aj dynamickú kontrolu hlasitosti, čím bol dosiahnutý ešte väčší rozsah funkcií a ešte podrobnejšie možnosti konfigurácie.

 

Rad subwooferov Helix Impact KS

Nový rad Impact prichádza s výkonnými a inteligentnými subwoofermi, ktoré sú vo svojej cenovej kategórii naozaj jedinečné. Extrémne malá montážna hĺbka otvára nové možnosti inštalácie, pri ktorej nie je potrebné robiť žiadne akustické kompromisy. Vďaka použitiu veľkých kmitacích cievok a nízkej rezonančnej frekvencii poskytuje rad Impact KS absolútne ohromujúci basový výkon, ktorý v ničom nezaostáva za subwoofermi väčších rozmerov.

Vďaka kombinácii enormne tuhej sendvičovej papierovej membrány a silného napájania sa výkon zosilňovača ľahko prevádza na silný akustický tlak bez akýchkoľvek kompresných efektov. Zároveň je tu badateľná jemnosť, pokiaľ ide o jemnejšie údery.