BMW Sound systém a jeho výmena

Vlastníte automobil značky BMW a máte radi kvalitný zvuk hudby? Potom nám isto dáte za pravdu, že tieto dve veci nejdú veľmi dokopy, aspoň čo sa týka továrenskej audio výbavy vozidla tohto bavorského výrobcu. Továrenské ozvučenie väčšej časti vozového parku BMW je totiž skôr na podpriemernej úrovni. Ak si teda chcete užiť skutočne kvalitný zvuk, bude potrebné nahradiť ho lepšou a výkonnejšou audio zostavou. Montáž nových reproduktorov sa bude vždy odvíjať od továrenského audio systému vozidla. Ten totiž ovplyvní jej náročnosť, voľbu samotných komponentov a v neposlednom rade aj časovú náročnosť a finančné náklady.

Video: kompletný upgrade HiFi 676 audio systému v BMW 4 Gran Coupé v montážnej dielni 2din.sk

V súčasnosti možno naraziť na tri hlavné varianty továrenskej audio výbavy

  • Základný sound systém
  • BMW HiFi 676 Sound System 
  • Harman/Kardon Surround Sound System
  • Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System  drahší ekvivalent Harman/Kardon

Všetky tri konfigurácie majú spoločný rozmer a tvar reproduktorov. Vždy ide o 10 cm zariadenie vo dverách alebo napr. v palubnej doske, rovnako ako basové reproduktory pod sedadlami. Pri vyšších audio výbavách môžu byť reproduktory aj v zadných stĺpikoch alebo v stropnici, záleží teda na originálnom ozvučení a konkrétnom modeli vozidla BMW.

Ďalej je potrebné počítať s istou zákernosťou, a to konkrétne s tým, že reproduktory disponujú špecifickým systémom uchytenia a konektormi. V rámci výmeny tak možno použiť len reproduktory špeciálne vyrobené pre vozidlá BMW. Na trhu pôsobí veľa výrobcov, ktorí sa tomuto prispôsobili a ponúkajú riešenie, ktoré sadnú akémukoľvek bavoráku. My však ideme inou cestou a ponúkame len tie najkvalitnejšie komponenty, ktoré hrajú najlepšie v kombinácii so zosilňovačmi s DSP procesormi značky Match.

Video: návšteva v Nemecku, kde zdokonaľujeme ladenie zosilňovačov s DSP procesorom značky Match, ktoré používame pre audio upgrade BMW

Poďme sa teda spoločne pozrieť na jednotlivé továrenské audio výbavy vozidiel BMW a povedať si, ako ich rozpoznať a aká náročná bude ich výmena.

Základný sound systém BMW

Základný variant ozvučenia vozidiel BMW je, samozrejme, ten najmenej kvalitný. Zvuku vychádzajúcemu z reproduktorov chýbajú akékoľvek detaily, charakter, je plochý a nezáživný. Ak máte aspoň základné povedomie o audio zostavách, určite vás zarazí fakt, že tomuto variantu chýbajú akékoľvek výškové reproduktory. Pre absenciu zosilňovača je zvuk príliš tichý, a keď pridáte hlasitosť, bude skreslený.

Pod sedadlom vodiča a spolujazdca nájdete papierový subwoofer s priemerom 165 mm a v predných a zadných dverách širokopásmové reproduktory. Ich výkon je absolútne nepostačujúci a napr. v USA alebo Kanade sa tento typ výbavy vôbec nepredáva. Ak by ste od BMW v tomto smere čakali aspoň nejakú základnú úroveň kvality, budete veľmi sklamaní.

Ako to zistím a ako riešiť výmenu

Najdôležitejším rozpoznávacím rysom základnej audio výbavy BMW je práve absencia výškových reproduktorov, ktoré sa zvyčajne umiestňujú do A-stĺpika. Stĺpik nemá ani mriežku a je kompletne zaslepený. 

origo vs mrizky 

Foto: porovnanie originálnej záslepky a novej mriežky, kam sa bude umiestňovať výškový reproduktor, ktorý v základnej audio výbave chýbal z výroby

Samotná výmena reproduktorov a subwoofera je pomerne jednoduchá, vyžaduje však kúpu originálnych mriežok BMW pre výškové reproduktory, bez ktorých sa, bohužiaľ, nezaobídete. U nás máte možnosť si tieto mriežky zakúpiť, pričom si účtujeme ich reálnu cenu – nákupnú cenu v BMW. Napriek tomu však, bohužiaľ, stoja okolo 3 500 Kč vrátane DPH.

  • Reproduktor v palubnej doske vymeníme za komponentný Musway pre BMW CSB4.2C (použije sa len 1/2 súpravy, pri výmene účtujeme len 1/2 súpravy)  ak má auto priestor pre repro (zistíme podľa repro mriežky na palubnej doske)
  • Reproduktory v predných dverách vymeníme za komponentné Musway pre BMW CSB4.2C + nahradíme záslepky originálnymi mriežkami
  • Reproduktory pod sedadlom vodiča a spolujazdca vymeníme za basové Match BMW UP W8BMW-S
  • Reproduktory v zadných dverách vymeníme za koaxiálne Musway pre BMW CSB42X (ak nie je možnosť mať komponentné reproduktory s výškou)

mrizky

Foto: porovnanie záslepky v základnom ozvučení a novej mriežky na inštaláciu dodatočného výškového reproduktora

Pokiaľ budeme meniť všetky reproduktory, teda pridáme výškové a vymeníme stredové a basové pod sedadlom, dôjde k niekoľkonásobnému zvýšeniu kvality audia. Aby sme dostali zvuk na ešte vyššiu úroveň, odporúčame všetky reproduktory napojiť na zosilňovač s DPS procesorom, a to minimálne na Match M 5DSP MK2  napojenie prednej časti auta. V prípade pridania stredového reproduktora do palubnej dosky odporúčame použiť výkonnejší, viackanálový zosilňovač Match UP 7DSP – napojenie všetkých novonamontovaných reproduktorovNáš skúsený technik s nemeckou certifikáciou bude na montáž potrebovať zhruba 7-8 hodín. Navyše sa nemusíte báť, že by vaše auto prišlo o záruku. 

BMW HiFi 676 Sound System

Kódy: S676A, S674A

Snímek obrazovky 2020-04-16 v 14.19.45

Foto: dekódovanie vozidla BMW podľa VIN. Takto vyzerá výpis, keď máte príplatkový HiFi 676

Príplatková, stále však skôr nepostačujúca výbava. Zvuk je málo kvalitný, nemastný-neslaný, ponúka minimálne detaily a obsahuje rušivé prvky.

Vozidlo v tomto prípade obsahuje komponentné reproduktory v predných dverách, vďaka čomu už nie je nutné dokupovať nezmyselne drahý plast – domček (mriežky). Palubná doska v tejto výbave obsahuje stredový reproduktor a pod sedadlom sa o nevýrazné basy starajú papierové 200 mm reproduktory. V zadných dverách sú buď komponentné reproduktory s oddelenou výškou, alebo, ako je to v BMW 4 Grand Coupé, v zadných dverách je len otvor pre jeden 10 cm reproduktor, ktorý meníme za koaxiálny.

Ako to zistím a ako riešiť výmenu

Tento variant spoznáte podľa komponentných reproduktorov v A-stĺpikoch, ktoré nenesú žiadne označenie. V kufri nájdete ešte zosilňovač, ktorý poháňa všetky reproduktory. Ide o 7-kanálový, pomerne nekvalitne vyladený zosilňovač od výrobcu.

bmw hifi 676

Foto: krytka výškového reproduktora vo vozidle s audio výbavou Hi-Fi 676

Výmena je v tomto prípade zvyčajne najjednoduchšia, všetko je riešené Plug and Play. Stredový reproduktor v palubnej doske nahrádzame komponentnými reproduktormi, kde oddelíme stred a výšku, čo zostave dodá veľmi príjemný nádych. Reproduktory vo dverách potom vymeníme za komponentné reproduktory, rovnaké to bude v prípade basových pod sedadlom a v zadných dverách, kde eventuálne použijeme koaxiálne (podľa modelu vozidla).

Nepostačujúci zosilňovač vymeníme za najprepracovanejší zosilňovač značky Match UP 7 BMW. Nie je potrebné strihať žiadne káble, ale nastavenie zvuku je potrebné zveriť skúsenému odborníkovi. U nás v dielni takého máme, podobný typ prestavby zvládne urobiť absolútne kvalitne.

IMG_4408

Foto: 7-kanálový zosilňovač Match UP 7 BMW, ktorý nahradí originálny, a to všetko plug & play.

Harman/Kardon Surround Sound System

Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System

Kódy: S688A, S677A, S6F2A

Najdrahší a najmenej častý variant továrenskej audio výbavy BMW je Harman/Kardon, pričom kvalita ozvučenia, bohužiaľ, nezodpovedá jeho cene. Možno sa stretnúť aj s variantom Bowers & Wilkins. Zvuk nie je vyložene nekvalitný, ale stále je možné ho nahradiť vlastným audio systémom a dosiahnuť tak lepšie výsledky.

Snímek obrazovky 2020-04-16 v 14.19.01

Foto: dekódovanie vozidla BMW podľa VIN. Takto vyzerá výpis, keď máte príplatkový Harman/Kardon

Všetky reproduktory vo vozidle sú v tomto prípade komponentné, len pod sedadlami nájdete basové reproduktory s priemerom 20 cm. Reproduktory sú umiestené nielen vo dverách a palubnej doske, ale aj v zadnej časti stropnice.

Variant Harman/Kardon nájdete napr. v novších BMW radu 1 a 2, X1, X2 alebo i3, Bowers & Wilkins v radoch, 5, 6 a 7, rovnako ako X5 a X6.

bowers bmw sound

Foto: mriežka výškového reproduktora v BMW s audio výbavou Bowers & Wilkins

Ako to zistím a ako riešiť výmenu

Ozvučenie tohto typu spoznáte jednoducho podľa nápisov harman/kardon na mriežkach. V prípade Bowers & Wilkins výrobcovia vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu dali do stĺpikov mriežky imitujúce brúsený hliník. Stredové reproduktory vo dverách potom skrášľuje priehľadná mriežka, za ktorú je osadený perleťovo biely reproduktor. Vzhľadom na využitie optických káblov ide o najhoršie riešenie z hľadiska montáže, rovnako ako o najnákladnejšiu konfiguráciu. Komponenty nového systému je totiž potrebné integrovať na továrenské káble.

match vs harman

Foto: porovnanie zosilňovača od BMW Harman/Kardon a zosilňovača značky Match UP 7BMW

Aj tak sa však výmena oplatí, pretože napriek značnej zložitosti možno dosiahnuť lepší zvuk, než ponúka príplatkový a úprimne povedané predražený továrenský variant ozvučenia. Je však potrebné počítať s vyššou cenou a časovou náročnosťou ako pri variante Hi-Fi 676.