Ako vybrať autorádio?

5 minút čítania 

www.reallygreatiste.com (815 × 400 px) (1083 × 400 px) (11)

 

Počúvanie hudby je pre mnohých vodičov dôležitým spôsobom, ako si nielen počas dlhých ciest spríjemniť pobyt v aute. Cesta ku kvalitnému zvuku začína výberom vhodného autorádia. Dnes na trhu nájdete špičkové prístroje ponúkajúce intuitívne ovládanie a množstvo funkcií, z ktorých si vyberú ako nenároční používatelia, tak taj tí, ktorí pri počúvaní svojej obľúbenej hudby neznesú ani ten najmenší kompromis.

Pri výbere autorádia je nevyhnutné zohľadniť niekoľko parametrom týkajúcim sa ako toho, čo všetko má vaše nové autorádio vedieť, tak aj jeho rozmerov a možností inštalácie vo vozidle. V tomto článku vás so všetkým podrobne zoznámime, aby ste boli schopní zvoliť si to pravé.

 

VEĽKOSŤ AUTORÁDIA

Základným parametrom pri výbere autorádia je jeho veľkosť. V podstate máte na výber z dvoch typov:

 

  1DIN AUTORÁDIÁ

Klasický typ, ktorý sa vyznačuje menšou výškou (184 × 53 mm) a je vhodný hlavne do starších áut. Tieto autorádiá sú z prednej (vonkajšej) strany vybavené plastovým rámčekom, ktorý je vždy dodávaný s rádiom. Rozmery bez rámčeka sú 178 × 50 mm. 1din autorádiá môžete, samozrejme, inštalovať aj do otvorov pre 2din autorádiá, vtedy však budete potrebovať vhodný redukčný rámček.

2din cz - FOTO BLOG (12)

Autorádiá typu 1din zaujmú nižšou obstarávacou cenou a sú vhodné do všetkých typov vozidiel. Pri starších modeloch často ide o jedinú možnosť. Oproti 2din autorádiám však, bohužiaľ, ponúkajú užšiu paletu funkcií.

  2DIN AUTORÁDIÁ

Autorádiá 2din majú montážne rozmery 178 × 102/100 mm bez rámčeka, s rámčekom potom 189 × 119 mm. Tento typ je aktuálne na trhu veľmi obľúbený. Ide o o väčšie zariadenia vybavené dotykovým displejom a disponujúce množstvom funkcií – okrem hudby môžete prehrávať aj DVD, prezerať si obrázky, využívať GPS navigáciu, napojiť parkovaciu kameru, pripojiť sa na internet alebo ovládať rádio telefónom. Pri týchto typoch je však potrebné počítať s vyššou cenou.

2din cz - FOTO BLOG (13)

  Nemožno ich namontovať do vozidiel, ktoré majú slot len na 1din autorádio.

  OEM AUTORÁDIÁ

Autorádiá typu OEM sú špeciálne autorádiá určené pre konkrétne modely vozidiel, čomu sú prispôsobené ich rozmery a veľkosť. V drvivej väčšine prípadov ide o zariadenia s atraktívnym dizajnom, ktoré ponúkajú širokú paletu funkcií, ale pozor! Vzhľadom na logicky vyššie náklady na výrobu týchto rádií na západných trhoch tu máme záplavu lacných OEM autorádií z Číny, ktoré síce vyzerajú krásne, ale fungujú len „napoly“. Výstupná kontrola môže byť pri ázijských produktoch všelijaká, čo sa, bohužiaľ, týka aj kvality materiálov. Výsledný zvuk je často nevýrazný a pôsobí plocho. Ak vám záleží na kvalite a neznesiete ani ten najmenší kompromis, zaobstarajte si radšej nejaké autorádio robené pre hudbu, napríklad značky Kenwood, Pioneer alebo Alpine.

2din cz - FOTO BLOG (14)

PARAMETRE

Teraz sa dostávame k prehľadu konkrétnych parametrov.

   KOMPATIBILITA A MOŽNOSTI PRIPOJENIA

Najprv je dôležité pozrieť sa na kompatibilitu a možnosti pripojenia autorádia k ovládacím prvkom vozidla. Skontrolujte, či sú adaptéry konkrétneho rádia kompatibilné s tými vo vašom aute. V najhoršom prípade budete musieť kúpiť redukciu. Samostatnou kapitolou je potom ovládanie rádia cez volant, ktorý je k rádiu potrebné pripojiť (či už bezdrôtovo, alebo káblom).

   OVLÁDANIE

Zamyslite sa aj nad tým, ako chcete rádio ovládať. Vystačíte si s klasickými tlačidlami, chcete dotykový displej alebo by ste radi všetko ovládali hlasovými pokynmi? A čo ovládanie z volantu alebo cez Bluetooth?

   PRÍJEM RÁDIOVÝCH STANÍC

Zohľadnite aj to, ako autorádio prijíma rádiové stanice. Máte k dispozícii dve možnosti – FM a DAB/DAB+. Platí, že FM je najrozšírenejší druh tunera, avšak DAB pri digitálnych autorádiách dokáže lepšie prijímať signál na horšie dostupných miestach. Navyše je technológia DAB na vzostupu a očakáva sa, že v budúcnosti FM úplne nahradí.

   VÝKON

Určite je dobré vziať do úvahy aj výkon, hoci naň mnohí používatelia kladú zbytočne veľký dôraz. Všeobecne platí, že si vystačíte so 4× 50 wattmi. Ak vlastníte kvalitnejšie reproduktory s výkonnými basmi, zvoľte model s výkonom 4× 100 wattov. Potrebné je však podotknúť, že takýchto reproduktorov je na trhu len veľmi málo.

   OCHRANA PRED KRÁDEŽOU

Nakoniec vás možno bude zaujímať aj to, ako ochrániť autorádio pred krádežou. Niektoré autorádiá disponujú odnímateľným predným panelom, iné zase môžete zaistiť ochranným uzamykateľným krytom.

 

MOŽNOSTI PREHRÁVANIA

Samostatnou kapitolou sú podporované formáty. Ak chcete počúvať klasické rádio a hľadáte niečo jednoduchšie, potom si vystačíte s klasickým 1din autorádiom. Pokiaľ však chcete, aby vaše autorádio vedelo prehrávať CD a DVD, budete potrebovať autorádio s mechanikou. Pri flash diskoch zase hľadajte zariadenie so  zodpovedajúcim vstupom, čo sa týka aj pamäťových kariet.

A ak by ste chceli, aby autorádio vedelo komunikovať s aplikáciami Android Auto či Apple Car, budete musieť zvoliť zodpovedajúce zariadenie, ktoré bude vedieť komunikovať aj cez Wi-Fi alebo Bluetooth.

2din cz - FOTO BLOG (15)

 

FUNKCIE

V tejto časti budeme pokračovať výpočtom vychytaných funkcií, ktoré autorádiá dnes ponúkajú. Na vás je, či ich chcete mať aj vo svojom vozidle.

  Ak často vyrážate na dlhšie cesty, možno hľadáte autorádio s GPS navigáciou. Na dlhších cestách oceníte aj ovládanie mikrofónom alebo diaľkovo, aby hudbu v aute mohli ovládať napríklad aj vaše deti zo zadných sedadiel. V noci zase určite oceníte variabilné podsvietenie.

  Ak patríte k nadšencom car audio, určite vás potešia aj pokročilé zvukové funkcie typu Bass Boost alebo napríklad ekvalizér, s ktorým si zvuk prispôsobíte konkrétnemu typu hudby.

  Ďalej sú tu vychytávky ako napr. MirrorLink – dnes už trochu zastaralá technológia, ktorá dokáže prepojiť chytrý telefón s infotainment displejom autorádia. Väčšina zákazníkov dnes namiesto toho volí autorádiá s Apple Car alebo Android Auto. V neposlednom rade spomenieme aj rôzne adaptéry rozširujúce funkcionalitu autorádia.

 

  NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRI VÝBERE AUTORÁDIA

 

  Ako na zapojenie autorádia?

Pokiaľ vlastníte moderné auto, zapojenie by malo byť jednoduché – pomocou ISO konektora. V niektorých prípadoch sa však nezaobídete bez napájača antény a redukčného rámčeka.

  Pozor na inštaláciu multifunkčných systémov do starších vozidiel – montáž tu býva zložitá a je lepšie nechať ju na odborníkov. Napríklad technikov z dielne 2din.sk.

 


 

  Čo všetko je možné pripojiť k autorádiu?

Odpoveď je jednoduchá – dnes už v podstate všetko. Moderné autorádiá dokážu prehrávať hudbu z flash diskov aj pamäťových kariet, ale aj z mobilných telefónov (Wi-Fi, Bluetooth, NFC). Štandardom sú dnes aj rádiá s RCA vstupom pre parkovaciu kameru, samozrejmosťou je 3,5 jack na pripojenie slúchadiel. Ak navyše zariadenie disponuje veľkým displejom, môžete si na ňom pustiť aj film.

 


 

  Koľko ma to bude stáť?

Pri autorádiách všeobecne platí, že čím viac peňazí, tým viac muziky. Klasické autorádio dnes kúpite za pár drobných, ale ak hľadáte nadupané zariadenie, ktoré toho dokáže naozaj veľa, sumy sa môžu vyšplhať aj vysoko nad 400 eur.