FAQ - Najčastejšie otázky k reproduktorom

Je možné zapojiť reproduktory na originálne káble?

Áno, pripojenie reproduktorov k originálnej kabeláži je možné a dá sa urobiť dvomi spôsobmi. Prvou možnosťou je zakúpenie prepojovacích konektorov v závislosti od typu auta a káblov. Oveľa efektívnejšie je však prepojiť káble a zaizolovať ich tak, aby nedochádzalo k stratám. Viac informácií o zapojení nových reproduktorov nájdete tu.

Čo potrebujem na montáž reproduktorov do auta?

Na správnu montáž reproduktorov potrebujete mať správnu veľkosť samotných reproduktorov a vedieť, či potrebujete reproduktory komponentné (kde je výškový a stredobasový reproduktor oddelený) alebo koaxiálne (všetko v jednom). Podľa auta potom vyberiete plastovú alebo MFD podložku. Viac informácií o montáži reproduktorov do auta nájdete tu.

Aký odpor (Ω) reproduktorov zvoliť?

V drvivej väčšine prípadov sú v ponuke reproduktory s odporom 4 Ω – autá majú zvyčajne na rádiu rovnaký odpor, pokiaľ nejde o auto s príplatkovým audiosystémom. Pri montáži nových reproduktorov si môžete vybrať aj komponenty s odporom 2 Ω. My pri montáži v našej dielni – ak máme takú možnosť – volíme zlatú strednú cestu, a to 3 Ω reproduktory.

Potrebujem na reproduktory zosilňovač?

Ak do auta inštalujete nové reproduktory, určite odporúčame pridať aj zosilňovač. Najlepšou možnou voľbou je zosilňovač s DSP procesorom, ktorý vám umožní jemne doladiť zvukový prejav reproduktorov podľa vašich predstáv. Ak chcete len zvýšiť výkon nových reproduktorov, môžete zvoliť aj mikro digitálny zosilňovač, ktorý len zosilní signál reproduktorov. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že sa pri montáži klasického zosilňovača zvyšuje hlasitosť reproduktorov, ale aj to, že ak má autorádio nekvalitné výstupy, zvýrazní sa aj nekvalita výstupných signálov. Preto je najlepším riešením zosilňovač s DSP procesorom, ktorý prináša možnosť všetko dokonale vyladiť.