Ako začať s auto detailingom?

Ako začať s auto detailingom (1)

Máte už dosť večne zaprášeného a špinavého auta s nevzhľadným lakom? Chceli by ste svojmu štvorkolesovému miláčikovi dopriať dlhotrvajúcu ochranu, ktorá vám výrazne uľahčí následnú údržbu? Potom by ste určite chceli začať s auto detailingom. Ale ako to urobiť, ak ste úplný začiatočník?

Na začiatok je potrebné spomenúť, že v posledných rokoch sa car detailing dosť zmenil. Nezmenili sa špičkové prípravky – firmy z detailingovej topky zostávajú na výslní aj naďalej – avšak zmenil sa prístup. Dnes motoristov zaujíma hlavne to, ako mať krásne a ošetrené auto, na ktoré je radosť pozerať, ale s minimom námahy.

Ak teda hľadáte spôsob, ako vstúpiť do sveta detailingu, odporúčame vám zvoliť práve túto cestu „maximálneho efektu s minimom námahy“. Aj v tomto prípade, samozrejme, platí, že s väčším úsilím a drahšími/dodatočnými prípravkami dosiahnete lepšie výsledky, ale oblasti, v ktorých by ste chceli dosiahnuť trochu viac, odhalíte až časom.

Ako sa teda pustiť do car detailingu z pozície úplného začiatočníka?

 

Postup je vždy rovnaký

Z hľadiska starostlivosti, a to nielen o lak, je detailing v podstate jednoduchý – pozostáva z umytia, následnej dekontaminácie a/alebo odstránenia prilepenej špiny a nakoniec aplikácie ochrannej vrstvy. Týmto trom krokom musí zodpovedať výber čistiacich prostriedkov, a to ako pre exteriér, tak aj interiér.

Ako sme už spomenuli v úvode, ak ste začiatočník, nemá zmysel ísť príliš do hĺbky. Začnite s nutným minimom (aj tak ide o značnú investíciu) a až potom si zaobstarajte ďalší produkt, s ktorým pozdvihnete úroveň starostlivosti o svoje auto na vyššiu úroveň.

Treba však poznamenať, že v detailingu nie je vhodné robiť akékoľvek kompromisy, čo sa týka ceny a kvality – produkty z benzínok sú síce lacnejšie, ale výrobky od špičiek v odbore vydržia dlhšie, spotrebujete ich menej a sú výrazne šetrnejšie. A v skutočnosti teda paradoxne „lacnejšie“.

Auto Finesse - 2din.sk (5)

 

Čo teda potrebujete na začiatok, keď s car detailingom len začínate?

 

Fáza 1. – Umytie

Prvá fáza starostlivosti o automobil spočíva v jeho umytí, na čo budete potrebovať niekoľko prípravkov. Zatiaľ sa budeme venovať len exteriéru – k interiéru sa dostaneme neskôr.

K samotným prípravkom budete, samozrejme, potrebovať aj príslušenstvo. Na umývanie je dobré mať poruke dve vedrá – napríklad Work Stuff Wash Bucket. Ďalej sa nezaobídete bez vhodnej umývacej rukavice, najlepšie jemnej, sušiaceho uteráka z mikrovlákna a štetca na očistenie kolies.

Celok môžete ešte vyšperkovať leskom a ochranným prípravkom na pneumatiky Auto Finesse Gloss Tyre Dressing.

Auto Finesse - 2din.sk (4)

Fáza 2. – Dekontaminácia

V rámci dekontaminácie laku sa z neho snažíte dostať okrem iného aj náletovú hrdzu – môžete teda použiť rovnaký prípravok ako na čistenie kolies v predchádzajúcej fáze.

V tejto fáze však budete bojovať aj s oveľa nebezpečnejším a odolnejším nepriateľom – asfaltom, ktorého spojenci sú smola a decht. Na ich odstránenie budete potrebovať účinný a briskne reagujúci prípravok, ktorý vám umožní rýchlo a efektívne odstrániť aj tie najväčšie nečistoty, napríklad Auto Finesse ObliTARate Tar&Glue Remover.

Pozor, pokiaľ asfalt z laku neodstránite včas, môže spôsobiť jeho nezvratné poškodenie – vzniknú na ňom škvrny alebo bude poleptaný.

Auto Finesse - 2din.sk (3)

Fáza 3. – Ochrana

Nakoniec tu máme veľmi dôležitý krok, ktorý by sme nemali podceňovať. Správne aplikovaná ochrana totiž výrazne zjednoduší následnú údržbu vozidla. Na výber tu máte nespočetné množstvo druhov voskov (prírodných a umelých), sealantov a keramických alebo nano ochrán. Aj tu však na začiatok odporúčame niečo jednoduchšie, čo sa ľahko nanáša a čo vám nezaberie celý víkend.

Na začiatku si vystačíte s rýchlymi voskami v spreji, ktoré zaistia až dvojmesačnú ochranu. Od nich potom môžete prejsť k sofistikovanejším produktom a spôsobom aplikácie. Odporúčame napríklad Meguiar's Gold Class Carnauba Plus Premium Quick Wax alebo Auto Finesse Glisten Spray Wax.

Auto Finesse - 2din.sk (2)

Starostlivosť o interiér

Exteriér máme hotový, teraz je čas pustiť sa do interiéru. Aj tu platí, že v jednoduchosti je krása, takže sa budeme držať osvedčenej svätej trojice a použijeme univerzálny čistič interiéru (odporúčame napríklad Auto Finesse Total Interior Cleaner), mikrovláknovú utierku (najlepšie viac kusov, na aplikáciu a na dočistenie) a detailingový štetec.

Čističom aplikovaným na utierku krásne očistíte všetky plochy a štetec vám zase umožní dostať sa aj tam, kam to utierkou nie je možné.

Auto Finesse - 2din.sk

Tento základ možno dodatočne rozšíriť napríklad prípravkom na oživenie plastu, ochranným prípravkom proti UV žiareniu a priliepaniu prachu alebo prípravkom na impregnáciu kožených častí, ak máte kožené čalúnenie.