Ako vybrať subwoofer?

Najprv sa musíme rozhodnúť, aký typ subwoofera budeme chcieť – aktívny alebo pasívny subwoofer

Aktívny subwoofer  tento typ subwooferov v sebe už má zabudovaný zosilňovač a možno ho jednoducho zapojiť. Výhoda týchto aktívnych subwooferov spočíva v tom, že sú veľmi kompaktné, väčšinou sa dajú zabudovať pod sedadlo a nezaberajú veľa miesta. Nevýhodou týchto subwooferov je, že ak sa rozbije zosilňovač alebo reproduktor, musí sa, bohužiaľ, kúpiť nový aktívny subwoofer.

aktivní subwoofer

Pasívny subwoofer – možno si domyslieť, že tento typ subwoofera zabudovaný zosilňovač nemá, a preto je veľmi dôležité zvoliť správny zosilňovač. Keďže v balení pri subwooferoch väčšinou zosilňovač nie je, musí sa zákazník spoľahnúť buď na svoje znalosti (ak sú v tomto fachu dostatočné), alebo na predavača, ktorý by mal mať v tomto odbore dostatok skúseností.

uzavřená ozvučnice

Aké sú konštrukcie subwooferov?

BandBass

Ide o typ subwoofera, kde sa bassový reproduktor nachádza vnútri v debne. Fazoinvertor (otvory v debne pozri obrázok) potom vyvádzajú zvuk von.

bandpass subwoofer

RadPass

Ide o typ subwoofera s dvomi bassovými reproduktormi, každý z týchto reproduktorov funguje na inej frekvencii. Z dôvodu vyššej ceny sa tento typ subwoofera inštaluje skôr na výstavy a pod.

radpass subwoofer

Closed (uzavretý)

Tento druh subwoofera, ako už názov napovedá, je uzavretý v debne. Tieto subwoofery väčšinou nie sú až také drahé a poskytujú veľmi kvalitný zvuk.

uzavřená ozvučnice

Bassreflex

Subwoofer s bassreflexovým nátrubkom, ktorý prenáša veľmi nízke frekvencie. Čím užšia a dlhšia trúbka, tým nižšia frekvencia prenosu.

bassreflexový subwoofer

Ako umiestniť subwoofer v kufri podľa typu karosérie auta?

Kombi – v tomto type karosérie sa subwoofer umiestňuje basovým reproduktorom alebo bassreflexovým nátrubkom v smere jazdy, teda smerom k sedadlu

Hatchback – v tomto prípade by mal reproduktor smerovať smerom hore alebo v protismere pohybu vozidla 

Sedan – tu by sa subwoofer mal umiestniť reproduktorom smerom k sedadlám, a to vo vzdialenosti cca 8 cm

Drobné rady pred nákupom

  • Nikdy nepozerajte na maximálny výkon subwoofera, ktorý je vždy vysoký a ide len o marketingový ťah, ako nalákať zákazníka
  • Optimálna veľkosť bassového reproduktora je 12" (30 cm)
  • Ak ide o výber pasívneho subwoofera, odporúčame si najskôr vybrať zosilňovač a podľa toho potom vyberať subwoofer. Výkon subwoofera (v RMS) by mal byť vždy o niečo väčší ako výkon zosilňovača
  • Ak si chcete spríjemniť basy vo vozidle, postačí subwoofer s výkonom 150 – 300 W v RMS, ak chcete ucítiť basy celým svojím telom, odporúčame výkon 300 – 600 W v RMS, vyššie hodnoty sú pre bežnú prevádzku zbytočné