Prémiové ozvučenie vozidiel BMW

Prémiové ozvučenie vozidiel BMW (1)

O audio zostavách vo vozidlách nemeckej prémiovej značky BMW sa často vedú horlivé diskusie, pretože kvalita továrenského ozvučenia, a to aj jeho príplatkových verzií, je jednoducho povedané biedna. Od vozidiel mníchovskej značky sa skrátka očakáva viac, a ak v kvalite zvuku nepripúšťate  kompromis, môžete zažiť veľké sklamanie.

Dokonca aj v najvyšších modeloch tejto bavorskej automobilky často nájdete len základné ozvučenie s chýbajúcimi výškovými reproduktormi, ktoré sa pokúšajú emulovať papierové širokopásmové reproduktory. Výsledkom je zvuk, ktorému chýbajú detaily vo vyšších frekvenciách a ponúka veľmi nepresvedčivý bas, a to napriek tomu, že pod sedadlami vozidla nájdete subwoofery s priemerom 165 mm.

Ani vyššia továrenská audio výbava, ku ktorej sa dostaneme neskôr, neprináša zásadné zlepšenie. Nemožno sa preto čudovať, že majitelia prémiových bavorákov hľadajú najrôznejšie cesty, ako zvuk vo svojich vozidlách vylepšiť. Za zmienku určite stojí aj skutočnosť, že ani prémiový príplatkový systém Harman/Kardon (Logic 7), hoci by sa dal popísať ako obstojný, mnohých náročnejších zákazníkov nedokáže uspokojiť.

 

Riešenie – plug & play audio systémy značky Match

Tejto situácie si je dobre vedomá nemecká firma Audiotec Fischer, ktorej sa podarilo využiť dieru na trhu a vytvoriť prémiové plug & play komponenty ušité na mieru vozidlám BMW, ktoré sa vyznačujú jednoduchou inštaláciou bez nutnosti demontáže väčších častí auta.

Reč je konkrétne o značke Match, ktorá spolu s Helix a Brax spadá pod jej krídla. Match sa špecializuje práve na vývoj a montáž dodatočných komponentov k pôvodným audio systémom bez nutnosti problematických zásahov do elektroinštalácie.

MAtch, Helix, Brax 

Upgrade, ktorý berie do úvahy zložitú povahu dnešných vozidiel BMW

Dnešné moderné vozidlá BMW ponúkajú inteligentné navigačné systémy, digitálnu televíziu, hands free a mnoho ďalších multimediálnych funkcií. Tieto technológie sú často priamo prepojené s audio zostavou a tvoria s ňou jeden komplexný, elektronický celok. Modernizácia audio systémov vo vozidlách BMW pomocou komponentov značky Match, nech už sa v nich nachádza akýkoľvek stupeň továrenskej audio výbavy, nevyžaduje demontáž množstva dielov ani prestrihávanie kabeláže.

Komponenty audio systému sa jednoducho nahradia kvalitnejšími produktmi značky Match, a to bez toho, aby došlo k narušeniu dizajnu interiéru. Rozsah funkcií zostáva nedotknutý a všetky vylepšenia možno zase odstrániť bez toho, aby po sebe zanechali nejakú stopu. Vďaka tomu je aktualizácia audio zostavy pomocou komponentov značky Match ideálnym riešením aj pre vozidlá, ktoré máte na leasing.

 

Zosilňovače Match dodajú zostave tak potrebnú šťavu

Základným prvkom upgradu je mimoriadne kompaktný zosilňovač Match s procesorom DSP, ktorý prináša citeľné zlepšenie zvuku a cieli na brilantnú reprodukciu vysokých frekvencií. Tento malý box v porovnaní s pôvodným zosilňovačom v aute dokáže zvýšiť výkon audio zostavy zhruba o 1 000 W.

V Audiotec Fischer, a teda aj v Match však veľmi dobre vedia, že výkon ani zďaleka nie je všetko. Každý zosilňovač Match preto obsahuje integrovaný DSP procesor, ktorého úlohou je správa všetkých digitálnych funkcií. Prítomnosť DSP procesora vo vozidle umožňuje vyladiť audio zostavu k dokonalosti, nech už ide o akýkoľvek typ BMW. Nehovoriac o tom, že si systém môžete vyladiť k vlastnej spokojnosti.

A len tak na okraj – technici u nás v dielni v Prahe pravidelne chodia do Nemecka na školenia v materskej firme Audiotec Fischer. Preto ak zveríte montáž a následné ladenie do ich rúk, budete mať istotu 100 % spokojnosti s výsledkom.

 

Špičkové basy, ktoré dodajú zvuku potrebnú hutnosť

Žiadna prémiová audio zostava sa nezaobíde bez správne dunivej a dostatočne dynamickej basovej zložky, ktorá pri väčšiny štandardných továrenských systémov vo vozidlách BMW jednoducho chýba. V Match preto vyvinuli špičkové plug & play subwoofery, ktoré sa montujú tam, kde sú aj originálne komponenty – pod sedadlá vozidla.

Subwoofery Match dokážu vygenerovať naozaj pôsobivý akustický tlak bez toho, aby zvuk nejako skresľovali. Basy tak zostávajú vierohodné a sú tak akurát hutné, aby vám zaistili dokonalý zážitok z počúvania hudby. A ak budú zapojené v zostave s jedným zo zosilňovačov Match s DSP procesorom (o čo pri týchto prémiových upgradov ide), odhalia svoj dynamický potenciál naozaj naplno.

 Prémiové ozvučení vozidel BMW (2)

Aké sú najčastejšie varianty továrenského ozvučenia vozidiel BMW a ako sa upgradujú?

Ak vlastníte novšie vozidlo značky BMW a radi by ste upgradovali jeho audio zostavu, potom nie je až také dôležité, o aký model ide. Dôležité je len to, ktorým variantom továrenského ozvučenia váš bavorský miláčik disponuje.

Poďme sa pozrieť na to, aké varianty továrenskej audio výbavy v BMW existujú, ako ich spoznať a v čom spočíva ich aktualizácia.

 

Základné ozvučenie

Základný variant továrenského ozvučenia vo vozidlách BMW je, samozrejme, tým najmenej kvalitným. Zahŕňa reproduktory s jednoduchými membránami, ktoré pokrývajú široký frekvenčný rozsah, vzhľadom na čo ich výšky nevynikajú veľmi veľkou kvalitou. Zvuku šíriacemu sa z reproduktorov chýbajú akákoľvek detaily, charakter, je plochý a nezáživný.

Tieto reproduktory sa nachádzajú vo dverách vpredu aj vzadu, niekedy aj v strope alebo v zadnom paneli vozidla. Ďalej sú pod prednými sedadlami umiestnené papierové subwoofery s membránami s priemerom 165 mm. U nás v dielni sa navyše nezriedka stretávame s variantom, že je pod sedadlami len jeden subwoofer, a to aj napriek tomu, že je pod nimi dosť miesta pre dvojicu 200 mm subwooferov. Všetky tieto komponenty sú pripojené priamo k autorádiu, externý zosilňovač tu chýba. Za zmienku stojí skutočnosť, že napr. v USA alebo Kanade sa tento typ výbavy vôbec nepredáva.

 

Ako tento variant spoznať a ako prebieha upgrade?

Najdôležitejším rozpoznávacím znakom základnej audio výbavy BMW je práve absencia výškových reproduktorov, ktoré sa zvyčajne umiestňujú do A-stĺpikov. Stĺpiky nemajú ani mriežku a sú kompletne zaslepené.

Samotný upgrade je pomerne jednoduchý – kvalitu širokopásmových reproduktorov pozdvihne externý 800 W zosilňovač s DSP procesorom, zatiaľ čo o zhutnenie basovej zložky sa postará dvojica 200 mm subwooferov, ktoré sa montujú pod predné sedadlá namiesto pôvodných z výroby.

 

Pozor! Audio zostavu v aute môžete upgradovať aj inak ako len komponentmi typu plug & play. Výsadou riešenia z dielne Match je však to, že nevyžaduje zložitú montáž a nehrozí tu strata záruky.

V rámci zložitejších aktualizácií sme predtým používali reproduktory Musway, teraz však tieto inštalácie riešime pomocou komponentov značiek Helix, Match a Focal.

 

Prémiové ozvučení vozidel BMW (1)

Hi-Fi Sound System (Hi-Fi 676)

BMW Hi-Fi Sound System je príplatková, avšak stále nepostačujúca audio výbava. Oproti základu už zahŕňa komponentné reproduktory (teda repro s oddelenými výškami) v predných dverách, zatiaľ čo vzadu sú opäť reproduktory komponentné alebo koaxiálne. V palubnej doske sa nachádza stredový reproduktor, kým pod sedadlami sú nie veľmi kvalitné papierové subwoofery s priemerom membrány 200 mm. Všetko je novozapojené na externý 7-kanálový zosilňovač, ktorý sa obvykle nachádza v batožinovom priestore.

Napriek dodatočným komponentom v zostave je zvuk podpriemerný, nemastný-neslaný, ponúka minimálne detaily a obsahuje rušivé prvky. Našťastie je tento variant továrenskej audio výbavy najjednoduchšie aktualizovateľný.

 

Ako tento variant spoznať a ako prebieha upgrade?

Tento variant spoznáte podľa komponentných reproduktorov v A-stĺpikoch, ktoré nenesú žiadne označenie. V kufri potom nájdete ešte zosilňovač, ktorý poháňa všetky reproduktory. Ide o 7-kanálový, pomerne zle vyladený zosilňovač od výrobcu.

Základný upgrade tu spočíva vo výmene pôvodného zosilňovača za viackanálový 1 290 W zosilňovač s DSP procesorom značky Match, ktorý z komponentných reproduktorov v tejto zostave vytiahne to najlepšie a zaistí kvalitnú basovú zložku. O tú sa opäť postará dvojica subwooferov s priemerom membrány 200 W, ktoré nahradia pôvodné subwoofery pod sedadlami.

Pozor! Ak by ste si novú zostavu chceli ešte vyšperkovať, odporúčame k nej pridať high-endový aktívny subwoofer značky JL Audio a prípadne ešte odhlučniť dvere, aby vznikla kvalitnejšia ozvučnica. Reproduktory je možné nahradiť kvalitnejšími komponentmi značky Focal.

Pokiaľ chcete vedieť viac, dajte nám vedieť – radi s vami preberieme všetky možnosti!

 

Harman/Kardon Surround Sound System

Najdrahší a najmenej častý variant továrenskej audio výbavy BMW je Harman/Kardon, pričom kvalita ozvučenia, bohužiaľ, nezodpovedá jeho cene. Je možné stretnúť sa aj s variantom Bowers & Wilkins. Zvuk nie je vyložene nekvalitný, ale stále je možné nahradiť ho vlastným audio systémom a dosiahnuť tak lepšie výsledky.

Tento prémiový stupeň továrenskej audio výbavy zahŕňa komponentné reproduktory v predných a zadných dverách, v strope a v palubnej doske. Pod sedadlami sa opäť nachádza dvojica subwooferov s priemerom membrány 200 mm. Všetko sa napája na 9-kanálový zosilňovač, ktorý sa opäť nachádza v kufri auta.

Je nevyhnutné podotknúť, že tento systém už sám osebe nejakú kvalitu má, avšak výmena jeho továrenských súčastí za komponenty značky Match vyžmýka z továrenskej zostavy jej maximálny potenciál.

 

Ako tento variant spoznať a ako prebieha upgrade?

Ozvučenie tohto typu spoznáte jednoducho podľa nápisov harman/kardon na mriežkach (domčekoch). V prípade Bowers & Wilkins výrobcovia vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu dali do stĺpikov mriežky z brúseného hliníka.

Stredové reproduktory vo dverách skrášľuje priehľadnejšia mriežka, za ktorou je osadený perleťovo biely reproduktor. Vzhľadom na využitie optických káblov ide o najhoršiu možnosť z hľadiska montáže, rovnako ako najnákladnejšiu konfiguráciu. Komponenty nového systému je totiž potrebné integrovať na továrenské káble.

V základe sa systém upgraduje opäť pomocou dvoch rôznych typov komponentov – viackanálového 1 540 W zosilňovača s DSP procesorom, ktorý z reproduktorov tejto príplatkovej inštalácie vytiahne všetko, čo v nich je, spolu s dvojicou subwooferov Match s priemerom membrány 200 mm, ktoré sa montujú pod sedadlo.

Ak máte pocit, že je kvalita audio zostavy Harman/Kardon na postačujúcej úrovni, upgrade pomocou dvojice komponentov Match spomenutých vyššie by vám mal bohato stačiť. Aj tu však môžete pristúpiť aj k výmene reproduktorov za komponenty značky Focal, pridať do kufra aktívny subwoofer od JL Audio a pod.

V prípade najvyššieho variantu továrenského ozvučenia BMW je vhodné riešiť prípadnú zostavu individuálne. Dajte nám vedieť, radi vám pomôžeme!

 Prémiové ozvučení vozidel BMW

Ktoré modely vozidiel BMW môžete upgradovať pomocou audio systémov Match?

Vozidlá BMW, to je symfónia v pohybe. Známka statusu, za ktorou sa na ulici každý otočí a ktorá generuje širokú paletu emócií od obdivu cez úžas a rešpekt až po závisť a nevraživosť. Či už vozidlá BMW milujete, alebo ich pre povesť ich vodičov príliš nemusíte, nemožno im uprieť, že ide o hotové umelecké diela. A týmto kvalitám by mala zodpovedať aj kvalita audio zostavy vnútri!

Pýtate sa, ktoré modely môžete upgradovať pomocou audio sústavy značky Match?

Ak vlastníte moderné vozidlo, na modeli zase tak veľmi nezáleží. Či už ide o E60, E70, E71, E81, E87, E90, F10, F11, F15, F20, F25, F26, F30, F31, F32, F36, F48, G20, G21, G30, alebo G31, upgradovať môžete všetky. Musíte len vedieť, aké máte vo vozidle továrenské ozvučenie. Jeho typy sme opísali v predchádzajúcej časti článku.

 

Máte záujem o upgrade svojho bavoráka pomocou prémiových komponentov značky Match?

Vlastníte vozidlo značky BMW a radi by ste niečo urobili s biednou kvalitou jeho audio zostavy? Ozvite sa nám! Technici u nás v dielni sa vášho auta radi ujmú a všetko namontujú a vyladia k vašej maximálne spokojnosti.

Máte nejakú otázku? Zavolajte na +421 903 116 053 alebo napíšte na info@2din.cz. Sme tu pre vás!